Спалюєте суху траву та листя в себе на подвір’ї? Баришівчани, уважно прочитайте замітку та схаменіться!

 

 Спалюєте суху траву та листя в себе на подвір’ї? Баришівчани, уважно прочитайте замітку та схаменіться!

Вимушені  констатувати факт: вже не один тиждень, особливо в сонячну погоду, на території селища, сіл «нема чим дихати». Жителі  масово палять листя, гілки та сміття. В пік осіннього паління повітря стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Невже так і має бути? Невже ми не розуміємо чим шкідливе паління для нас, наших дітей ?! Задумайтесь: при згоранні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, який здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

 

       На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згоранні. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окроплюємо від колорадського жука.

 

    Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згоранні поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і сприяючі респіраторним захворюванням оксиди сірки. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

 

       До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

 

    Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

 

     Шкідливий цей дим і для хворих із легеневою патологією та   може сприяти виникненню гострого фарингіту та гострого тонзиліту. 

 

         Що стосується природних змін: спалювання листя й трави призводить до руйнації верхнього ґрунтово-рослинного покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення у 2-4 рази промерзання ґрунту. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у ґрунт. При згоранні ж утворюється зола (у кращому випадку). Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

 

     При спалюванні трави на присадибних ділянках, городах або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до знищення цінних видів рослин і тварин. Саме із спалювання польової стерні починається більшість небезпечних пожеж. Всі ми були неодноразово свідками загорання травяного настилу на торф’яниках Баришівки. Аналогічним чином, існує загроза загоряння житлових будинків та інших споруд.

 

      Дим від вогнищ  в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Прикладом є ситуація, яка відбулася у Баришівці 8 березня.                                            

 

                                        Чи є вихід з положення?

 

        Так. Переведені у грошовий еквівалент, наслідки спалення листя, рослинних залишків, сміття, гілля дерев стосовно здоров’я та впливу на навколишнє середовище можуть бути дуже дорогими. Ці кошти включають:  1) збільшення кількості випадків погіршення здоров’я та збільшення витрат на їх лікування; 2) зростання кількості випадків пожеж у домівках та у лісі; 3) сажа від спаленого листя, що осідає на будинках, псує їх зовнішній вигляд та вимагає затрат на відновлення первинного вигляду.

 

        В народі говорять – скупий платить двічі. За помірну плату  Баришівський ВКККП   вивозить сміття  на сміттєзвалище                (замовлення за тел. 5-43-32). Плата за такі послуги незрівнянна з втратою здоров’я від вдихання продуктів згорання.

 

      Як альтернативу, пропонується метод переробки відходів, який називається компостуванням. 

 

                              Робити компост зовсім не важко!

 

Компост можна робити з багатьох харчових відходів включаючи залишки від овочів, фруктів, яєчну шкаралупу, чайні пакетики і т. ін. На додаток до цього, компостуються такі речовини як листя, трава, дрібне гілля, шматки шовку та бавовни, стружка, газети та зола. Він  може стати у великій пригоді на вашому подвір’ї та у господарстві. Компост можна використовувати як високоякісне органічне добриво у саду та на городі для підживлення ґрунту і підвищення його родючості. Компост покращить стан ґрунту, допоможе землі краще вбирати повітря та воду, зменшить ерозію ґрунту. Використання компосту у вигляді мульчі на поверхні ґрунту позбавить вас від проблеми руйнування ґрунтової кірки на вашому городі після кожної зливи для того щоб полегшити ріст рослин. Компост або мульча з нього утримають у ґрунті вологу надовго навіть у спекотні дні та забезпечать збереження гумусу та органічних речовин від вивітрювання. Внесення компосту пригнічує розвиток бур’янів, покращує температурний режим ґрунту, слугує поживними речовинами для хробаків та інших організмів, які забезпечують поживними речовинами рослини та культури.

 

Компостування є природнім видом перебігу органічних речовин, який допомагає зменшити щільність та ерозію ґрунту. Коли листя компостується разом з рештками трави, які містять азот, кінцевий продукт є дуже цінним органічним добривом.

 

 

 

                 Тож, перш ніж розвести багаття в себе на подвір’ї, давайте подумаємо  про наше майбутнє!

 

                                     Інформація для роздумів:

 

   Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.

 

   КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

 

   Стаття 50.

 

   Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.(...)

 

   Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища ”

 

   Стаття 9. Екологічні права громадян України

 

   Кожний громадянин України має право на:

 

  а) безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище; (...)

 

  з) подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.

 

   Стаття 12. Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища

 

   Громадяни України зобов’язані:

 

  а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; (...)

 

  в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів;

 

   Закон України "Про охорону атмосферного повітря ”

 

   Стаття 16. Регулювання шкідливих впливів на атмосферне повітря при відсутності нормативів

 

   Шкідливі впливи на атмосферне повітря, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, забороняються. У виняткових випадках такі впливи допускаються тимчасово лише з дозволу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Міністерства охорони здоров’я України за умови, що за цей період буде встановлено відповідний норматив та вжито необхідних заходів щодо охорони атмосферного повітря.

 

    Стаття 22. Виконання вимог щодо охорони атмосферного повітря від забруднення виробничими, побутовими та іншими відходами

 

   Складування, зберігання або розміщення виробничого, побутового сміття та інших відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря пилом, шкідливими газоподібними речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, допускається лише при наявності спеціального дозволу на визначених місцевими органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування територіях у межах встановлених ними лімітів з додержанням нормативів екологічної безпеки і при можливості їх подальшого господарського використання.

 

    Не допускається спалювання зазначених відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря.

 

   Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій

 

   3.6.14. Спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.

 

   3.7.4. Прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в

 

чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя.

 

   Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України

 

    3.6. На території зелених насаджень забороняється:

 

- випалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;

 

   6.4.2. Ранньою весною після танення снігу і підсихання ґрунту на газонах необхідно провести інтенсивне прочісування трав`яного покрову гострими граблями або спеціальними металевими щітками у двох напрямках, зібрати накопичене на газоні обпале листя, зруйнувати ґрунтову кірку. На звичайних газонах листя слід згрібати тільки вздовж магістралей і паркових доріг з інтенсивним рухом шириною 10-25 м залежно від значущості об`єктів. На решті газонів згрібати і вивозити листя забороняється, тому що це призводить до винесення органічних добрив, збіднення ґрунту, недоцільних трудових і матеріальних витрат. Спалювати листя категорично забороняється.

 

   Кодекс України про адміністративні правопорушення

 

  Стаття 771. Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків

 

   Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу — тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

    Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

 

 

                                                                                                                  Інф. селищної ради

 

 

 

скачать dle 10.5фильмы бесплатно